kaštonai

vaikų knygos

Kažkurią dieną pažiūrėjau aš į lentyną, kur sudėtos vaikiškos knygos, ir sugalvojau, kad reikia jas visas surašyti, trumpai aprašant, kas patinka/nepatinka. Kitą dieną užsukau į Austėjos blogą ir radau būtent tokio tipo temą. Net juokas suėmė, kad aš taip netyčia išradau dviratį iš naujo. :)
Mano žemiau išvardintų knygų sąrašo vertinimas pateiktas atsižvelgiant į mano vaikų amžių. Šiuo metu Aidui 3 m. 9 mėn., o Kostui 2 metai. Be to, norėčiau pažymėti, kad mūsų vaikai labai mėgsta skaityti knygas. Jie kiekvieną laisvą minutę stengiasi kažką skaityti. O skaitymas prieš miegą - šventas dalykas.

Nuo 1 metų


Tony Wolf. Kiemas (knygutė su garsais), Alma littera, 2008 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;103995).
Mažiems vaikams patinka apžiūrinėti paveikslėlius, kuriuose yra tikrai daug visokių gyvūnėlių, paukštelių ir t.t. Taip pat jiems patinka spausti mygtukus ir išgauti gyvūnų garsus. Ir maždaug nuo 1,5 metų Kostas tiesiog reikalauja skaityti po daug kartų eilėraštukus. O dabar jau ir pats atsisėda ir „skaito“ juos. Aidas irgi kažkada labai mėgo šią knygelę.
Tony Wolf. Mašinos (knygutė su garsais), Alma littera, 2010 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;116032).
Kažkaip sulaukusi mažiau dėmesio, lyginant su analogiška knygele „Kiemas“. Tačiau abiems vaikams labai patinka mašinų garsai.
Triušių ūkis, Alma littera, 2006 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;14046)
Labai smagi knygelė su atveriamais langais, su atskirai pateiktais žodžiais. Ypatingai patinka vaikučiams, kai jie jau mokosi kalbėti.
Triušių namas, Alma littera, 2006 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;13793)
Labai smagi knygelė su atveriamais langais, su atskirai pateiktais žodžiais. Ypatingai patinka vaikučiams, kai jie jau mokosi kalbėti. Man asmeniškai ji patinka šiek tiek mažiau už knygelę „Triušių ūkis“.
Kur rytais meškiukai ritas, Trys nykštukai, 2007 (http://blk.lt/lt/knygos/kur-rytais-meskiukai-ritas/)
Pirmoji knygutė, kurią mes įsigijome, iš serijos apie Meškį Treškį. Mums labiausiai patikusi. Aš gana greitai išmokau ją mintinai ir gana dažnai keliu rytais vaikus, sekdama eilėraštuką.
Apie meškio saldų snūdą, Trys nykštukai, 2007 (http://blk.lt/lt/knygos/apie-meskio-saldu-snuda/)
Paveiksliukai patinka vaikams, o štai eilėraštukas kažkoks gana skurdus.
Meškio Treškio rūpestėliai, Trys nykštukai, 2007 (http://blk.lt/lt/knygos/meskio-treskio-rupesteliai/)
Na irgi kažkaip ne taip užkabina, kaip pirmoji knygutė. Vaikai varto, skaitome, tačiau rečiau.

Nuo 1,5 metų


Mikutis zoologijos sode (su 6 dėlionėmis), Alma littera, 2007 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;106782#1).
Tikrai labai gera knygutė. Labai patinka vaikams, kurie mokosi dėliones. Dabar Kostas jau lengvai sudėlioja dėliones iš 6 dalių, tačiau jam vis vien labai patinka, nes jis dėlionių fanas. Aidui savo laiku irgi labai patiko.
Pasaulio pasakos su žodynu, Alma littera, 2007 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;105338#1)
Tiesiog nuostabi knyga, kuri labai patinka mūsų vaikams. Kostas, kai tik pradėjo kalbėti, labai pamėgo „skaityti“ paveikslėlius. Aišku, jo skaitymo kantrybės dar užtekdavo gal tik dviem puslapiams. Knygelės esme – tėveliai skaito žodžius, o vaikai – vietoj žodžių įterptus paveikslėlius.
Rūtos sapnų kraitė, Versus aureus, 2007 (http://www.versus.lt/lt/Knygos/Versus-aureus-knygos/Archyvas/Rutos-sapnu-kraite)
Gavome dovanų. Smagūs eilėraštukai, kuriuos galima ir mažiems vaikams skaityti. Vartyti knygelės vaikai nemėgsta dėl to, kad ten tokie labai jau keisti paveiksliukai.
Anna Casalis. Trumpos pasakėlės, Alma littera, 2007 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;103733)
Knyga kietais puslapiais. Paveiksliukai tikrai geri. Na o pasakėlių tekstas tai man labai keistas. Na atrodo kartais, kad visiški niekai ten rašomi. Bet vaikams patinka žiauriai. Tiek vienas, tiek kitas tiesiog dievina šią knygelę. Ją paprastai skaitome, kai einame pietų miegelio pas mano tėvus. Dabar jau estafetė perduota Kostui, tačiau ir Aidas vis dar mėgsta paskaityti šias pasakėles.
Tony Wolf. Darbštusis ūkis, Alma littera, 2010 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;107413)
Didelis aplankas su 12 knygelių kietais puslapiais. Paveikslėliai gražūs. Aplankas nepatvarus, jeigu vaikai patys išsiiminės knygeles. Tekstai irgi keisti, ne visai logiški, bet vaikams patinka, greitai išmoksta patys „skaityti“ knygeles, tada skaito vienas kitam. Mūsiškiams taip patinka, kad kiekvieną dieną prašo, kad skaitytume jiems. Mums gi būna reakcija – o ne, tik ne tai.

Nuo 2 metų


Jurga Sakalauskaitė. Smagiosios Pelytės Smailytės istorijos, Realverus, 2010 (https://www.smailyte.lt/products-page/knygos/smagiosios-pelytes-smailytes-istorijos/).
Nors rašoma, kad ši knygelė skirta maždaug nuo 4 metų amžiaus, tai netiesa. Tiek Aidas, tiek Kostas tiesiog dievina šią knygelę. Ten ir smagūs piešinėliai, ir nuostabios istorijos. Vaikai jau net pasidalinę rolėmis, pvz., neretai jie būna broliais Lemingais.
Timas kviečia pažaisti (knyga su magnetukais), Presvika, 2009 (http://www.presvika.lt/lt/katalogas/knyga.php?id=808).
Yra viena blogybė tokio tipo knygų – labai jau mėgsta pasimesti tie magnetukai. Abu vaikai mėgsta dėlioti magnetukus pagal nupieštus paveikslėlių kontūrus, tačiau gal Kostui dabar kiek įdomiau. Tekstas kažkaip nesusilaukė susižavėjimo, tad dažniausiai būna tik dėliojami magnetukai. Man asmeniškai kažkaip nelabai ši knygelė, nors iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad turėtų būti nebloga.
Richard Scarry. Ką žmonės dirba visą dieną? Alma littera, 2010 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;24352)
Tikrai nuostabi knyga. Tiek paveikslėliai, tiek tekstai labai patinka vaikams. Yra tikrai gerų profesijų aprašymai, kuriuos vaikai nori skaityti daug kartų. Yra gal ir šiek tiek pasenusi informacija, tačiau ji tikrai negadina bendro vaizdo. Kostas irgi mėgsta skaityti šią knygą. Šiuo metu jo mėgstamiausia istorija – apie ūkininką Motiejuką. Tačiau Kosto ankstyvą susidomėjimą turbūt daugiausiai lemia tai, kad brolis ją mėgsta skaityti.
Trys paršiukai, Trys nykštukai, 2000 (http://www.suknyga.lt/knyga/trys-parsiukai/7094)
Knygelė kietais puslapiai, tad tinka ir mažyliams, tačiau paveiksliukuose per daug detalių, tad visai mažiems gali būti neįdomu. Tekstas tai toks interpretuotas, tačiau vaikams viskas tinka. Turime pasakų apie tris paršiukus ir kitose pasakų knygose, tačiau šią knygelę vienu metu teko skaityti kas vakarą. Aidas jau mintinai moka visą tekstą. Tačiau tikrai negalėčiau priskirti šios knygelės prie tų, kurias būtina arba netgi verta turėti. Nebent netyčia papultų į rankas.
Пять сказок. Красная шапочка, Фламинго, 2007 (http://mirknig.com/dom_semya/1181143034-serija-pjat-skazok-krasnaja-shapochka.html)
Nepatinka tas, kad nekokybiškas popierius, plonas. Paveiksliukai gražūs, tačiau tekstai per daug sutrumpinti, tad ne visada atitinka tikrųjų pasakų esmę.
Пять сказок. Колобок, Фламинго, 2007 (http://mirknig.com/knigi/dom_semya/1181143029-serija-pjat-skazok-kolobok.html)
Ši knygelė pagal kokybę tokia pat, kaip ir aukščiau aprašyta, tačiau ji man patinka žymiai labiau, nes joje pateiktos trumpos pasakėlės, kurių tekstas vienas prie vieno atitinka tai, ką man vaikystėje skaitydavo ir pasakodavo, išskyrus pasaką apie septynis ožiukus.
Po saule gyvenant, Trys nykštukai, 2004 (http://knygynas.info/?bprid=1081&bskai=0)
Knygutė kietais puslapiais. Joje pateikiami įvairūs žodžių sinonimai, pasitaiko negirdėti, sudėtingesni žodžiai. Tačiau mūsų vaikams nepatiko iki šiol.
Skaičių margumynas, Trys nykštukai, 2004 (http://knygynas.info/?bprid=1088&bskai=0)
Knygutė kietais puslapiais. Ši knyga turėtų skatinti mokymąsi skaičiuoti. Tačiau mūsų vaikams nepatiko iki šiol.
Mikės Pukuotuko enciklopedija. Gyvūnai, Egmont, 2006 (http://www.blk.lt/lt/knygos/mikes-pukuotuko-enciklopedija-gyvunai)
Labai nuostabios nuotraukos. Vaikai mėgsta vartyti, pasakoti, kas ten nufotografuotas, klausinėti, kas čia tokie. Aprašymai man asmeniškai nelabai patinka – galėtų būti konkretesni, išsamesni, kad būtų galima tikrai kažką sužinoti ir išmokti. Kiekvieno skyriaus pabaigoje yra užduotys, kurias patinka daryti Aidui.
Mikės Pukuotuko enciklopedija. Žemė, Egmont, 2009 (http://www.blk.lt/lt/knygos/mikes-pukuotuko-enciklopedija-zeme/)
Iš tos pačios serijos kaip ir aukščiau aprašyta knyga. Kol kas tik neseniai nusipirkome, tai nespėjome tiek priprasti prie jos. Tačiau manau, kad ji lygiai taip pat patiks vaikams.
Ančiukas keliauja namo (30 veltinių paveiksliukų), Alma littera, 2009 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;113661)
Tikrai smagi knyga. Vaikams labai patinka istorija, patinka dėlioti veltinukus. Trūkumas – kai kurie veltinukai labai smulkūs, tad labai lengvai pasimeta. Na ir be abejo, jeigu vaikas linkęs viską ragauti, tuomet geriau atidėti šią knygutę vėlesniam laikui arba visą laiką prižiūrėti, kai jis žaidžia su veltinukais.
Atverk ir pamatysi, kaip kas veikia, Alma littera, 2010 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;116561)
Smagi knygelė su daug langelių. Tikrai daug visokių įrenginių aprašyta. Kai kurių aprašymai aktualūs net suaugusiems. Vaikai mėgsta vartyti, prašo skaityti.
1000 pasakojimų, Presvika, 2008 (http://www.presvika.lt/lt/katalogas/knyga.php?id=685)
Kol kas nedažnai ją skaitome. Ten pateiktos trumpos pasakėlės, kurių trukmė yra nuo 1 iki 10 minučių. Tačiau pasakėlių tekstas toks labai keistas. Vaikams gal ir nieko keisto, tačiau man kartais atrodo, kad ten nesąmonių nesąmonės rašomos.
Brenda Apsley, Semas mokosi skaičiuoti ūkyje, Alma littera, 2010 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;116102)
Knygelė su magnetinėmis kortelėmis. Kostui labai patinka dėlioti tas korteles. O vat ka rimtai mes su ja užsiiminėtume, būna retai. Nors atrodo, kad nebloga knygelė, besimokant skaičiuoti.
Charles Clark, Maureen Clark, Sue Shields. Kramsnok, triauškink, čiaumok. Viskas, ką tau reikia žinoti apie maistą, Alma littera, 2010.
Šiaip tai parašyta, kad ši knygelė skirta vaikams nuo 3 metų. Bet mano vaikai knygelių neplėšo, jų neragauja, tad tikrai manau, kad galima ir anksčiau skaityti. Pati knyga labai spalvina, su daug paveikslėliu ir, kas labai patinka vaikams, su daug langelių, išlendančių, judančių detalių ir pan. Tekstai man asmeniškai nelabai patiko, nes visgi jie tokie gana nuobodūs. Nebent gal trumpai vaikams perpasakoti su interpretacijomis, nes jiems labiau rūpi viską tampyti-vartyti-čiupinėti, nei klausytis apie sveiką mitybą. O šiaip tai pačiame knygelės viršelyje labai smagūs, atitinkantis tikrus makaronai, kuriuos net man patinka tampyti.


Nuo 3 metų


Pasaulio atlasas su langais, Alma littera, 2010 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;116101)
Tikrai smagus atlasas su daug atveriamų langelių, kur galima rasti trumpus, įdomius paaiškinimus. Be abejo, ten pateiktos tik tam tikros detalės, tačiau vaikams ir to užtenka. Yra ir didelis pasaulio žemėlapis, tačiau jis aktualus vyresniems vaikams. Mūsų vaikai mėgsta kartais pavartyti šią knygą. Kiti kartais stebisi, iš kur Aidas žino apie Pietų ir Šiaurės Ameriką, apie tai, kur gyvena anakondos ir pan.
Lietuvių liaudies pasakos, Jotema, 2008 (http://www.jotema.lt/lt/catalog/item_view?pid=4&id=206)
Kartais Aidas paprašo skaityti. Tačiau lietuvių liaudės pasakos yra tokios savitos, na labiau linkusios į blogį, tai man jos ne visada patinka. Na bet juk susipažinti su gimtosios šalies pasakomis juk reikia.
Gyvasis vanduo. Lietuvių liaudies stebuklinės pasakos, Vyturys, 1990 (http://www.sena.lt/main/catalogItem?category_slug=vaikams&slug=kerbelyte_bronislava-gyvasis_vanduo&id=23304)
Na, jeigu aš visuomet žinojau, kad lietuvių liaudies pasakos tokios linkusios į blogį, liūdesį ir panašiai, tai iki šiol aš dar tikrai linksmas pasakėles skaičiau. Šioje knygoje surinktos tokios nesuprantamos logikos ir baisumo pasakos, kad tiesiog stebina. O dar ir kalba tokia sena, ne šiuolaikiška. Ši knyga mūsų namuose turi statusą „Baisios pasakos“. Ir kas mane labiausiai stebina, gana dažnai Aidas prašo, kad paskaitytume jam baisią pasaką.
Knyga – pasakų pilna, Mūsų knyga, 2009 (http://www.musuknyga.lt/lt.php/pasakos_ir_pasakecios/knyga_pasaku_pilna/34276)
Knyga išverta iš lenkų kalbos, paveiksliukai smagūs. Tekstas šiek tiek man nepatinka dėl to, kad per sudėtingas jis mažiems vaikams – pasitaiko tokių sakinių ir išsireiškimų, kurių mažesnis vaikas gali dar ilgai nesuvokti. Tačiau vaikams vis vien patinka skaityti šias pasakas, klauso abu. Aido mėgstamiausia pasaka – Drąsusis alavinis kareivėlis.
Radjardas Kiplingas. Pasakos, Mūsų knyga, 2007 (http://www.blk.lt/lt/knygos/pasakos---/)
Iliustracijos tikrai siaubingos. Tačiau ją pirkome dėl pasakų. Aido mėgstamiausia pasaka „Drambliukas“. Ilgesnes pasakas skaitome dalimis.
Darbai ūkyje, Naujoji Rosma, 2003 (http://www.patogupirkti.lt/book/book.asp?isbn=9955-06-101-4)
Pirkau Aidui, nes jį visada domino darbai ūkyje. Tikrai smagi knygelė, kurioje pateikiama nemažai informacijos apie tai, kas ir kaip tame ūkyje yra.
Brigita Jovaišienė. Šuniuko Vinco kelionė aplink pasaulį, unseenpictures, 2010 Aidas gavo šią knygą gimtadienio progą. Ir tiesiog įsimylėjo. Skaitėme 3 kartus nuo pradžios iki galo. Būtume skaitę dar ir dar, tik kažkaip įkalbėjau, kad kartais reikia leisti šuniukui pailsėti nuo kelionių. Kostas irgi mielai klauso. Labai nuostabiai spalvingi paveikslėliai, trumpos ir įtraukiančios istorijos. Tikrai rekomenduoju!


Nuo 4 metų


Pirmas tūkstantis angliškų žodžių, Alma littera, 2007 (http://www.almalittera.lt/lt.php/28;book;103821)
Kadangi abu vaikai domisi anglų kalba, mėgsta išmokti kokių naujų žodelių, pagalvojau, kad verta nupirkti šią knygą. Paveiksliukai su labai daug detalių, reikia gerai paieškoti konkretaus daikto. Aplink paveiksliuką surašyti įvairūs žodžiai, pateiktas jų tarimas, reikšmė lietuvių kalboje. Man visai patinka toks pateikimas.
Giovanni Ciravegna. Biblija vaikams, Katalikų pasaulis, 2000 (http://super.lt/biblija-vaikams/p7844)
Pirkau su mintimi, kad gal ji man padės kartais atsakinėti į vaikų klausimus apie religiją. Aprašymai gal skirti vyresniems vaikams, nes ne viskas ten taip jau aišku. Kol kas paskaitome kartais, tačiau tai nėra viena mėgstamiausių knygų.
Astrid Lindgren. Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo, Garnelis, 1974 (http://www.garnelis.lt/knygos/detail.php?id=1058&s=147)
Nupirkau knygų mugėje, nes Aidas pastaruoju metu labai domėjos klausimais, susijusiais su Karlsonu. Didžiausias knygos trūkumas – nuobodūs paveikslėliai ir jų labai mažai. Suprantu, kad geros iliustracijos šią knygą padarytų be galo brangia, tačiau Aidui nelabai įdomu klausytis, kai nėra į ką žiūrėti. Nepaisant to, kartais atsisėdame ir skaitome kokį skyrių, Aidas klausosi, klausinėja ir matosi, kad jam patinka. Tačiau rimtas šios knygos skaitymas prasidės tikrai vėliau.
Antonijus Pogorelskis. Juodoji višta, arba požemio gyventojai, Nieko rimto, 2006 Aidas atsinešė iš bibliotekos. Ir jam be galo patiko! Klausė net išsižiojęs ir iki šiol vis prisimena, kad labai įdomi knyga buvo.
Otiridas Prosleris. Raganiukė, Victoria, 1992
Tikrai netikėtai atrasta ir labai nuostabi knyga apie raganą, kuri norėjo daryti gerą. Aišku, yra galbūt nelabai tinkamų detalių, bet visumoje labai labai gera knygutė, kuri be galo patiko Aidui ir kurios klausė net Kostas.


Nuo 5(?) metų


Sigitas Poškus. Vieną kartą, Alma littera, 2009 Aidas parnešė iš bibliotekos. Ilgai skaitėme, kadangi labai jau keistos tos pasakaitės, tad vaikams gana sunkiai sekėsi suprasti ir klausyti.


Dar neskaitomos


Čia pateiktos knygelės, kurias turime, bandėme skaityti, tačiau teko atidėti vėlesniam laikui, nes jos pasirodė dar neaktualios mūsų vaikams.
Woldemar Bonsels. Bitė Maja ir jos nuotykiai, Nieko rimto, 2010 (http://www.niekorimto.lt/lt/produktai/knygos/k082/)
Ši knygelė nėra adaptuota vaikams, turbūt dėl to Aidui dar sudėtinga suprasti, apie ką ten kalbama, sunku susikaupti ir klausyti. Bet šiaip knyga tikrai kokybiška – ir popierius ir spauda.


Upd 1.: atnaujinta 2011-09-20
Айдас понимает, насколько я вижу. Ну не всё, конечно. Мультики иногда по-русски смотрит. Костас, наверное, ещё пока не очень, но ему очень нравится повторять всякие слова :) Колыбельную по-русски пою им.
Кстати, мне всегда сложно понять родителей, которые намеренно говорят между собой по-русски, чтобы дети их не поняли (ну литовцев имею ввиду).

Если ты заметила, то твой пост мне совесть заел, поменяла узерпик :)))
Karlsono turbūt ne leidimo, o kažkokius kitus metus parašėte? nes garnelio tada turbūt dar nebuvo :) ir jo paveiksliukai man kaip tik wow, nenusaldinti, kaip Tony Wolf...
Leidimo metų aš neradau toje knygoje (o gal blogai ieškojau?) Be abejo, leidimas naujesnis, bet tekstas, turbūt, nebus pasikeitęs. Man asmeniškai tai knyga gali būti visai be paveikslėlių, bet vaikams to nepaaiškinsi kol kas :) Bet šiaip po truputį skaitome su Aidu, ir jam tikrai patinka!